Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_where() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_groupby() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_fields() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Noweklucze.pl

W tym gąszczu znajdziesz swoje miejsce

ogólnopolski serwis nieruchomości - noweklucze - BLOG

Bez kategorii Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_where() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_groupby() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_fields() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Cała prawda o mieszkaniach bezczynszowych

Przeglądając darmowe ogłoszenia nieruchomości w internecie możemy czasem trafić na oferty mieszkań bezczynszowych. Wizja tego, że nie będziemy musieli płacić kilkuset złotych czynszu miesięcznie jest bardzo atrakcyjna, zarówno dla kupujących, jak i wynajmujących. Jak to jednak wygląda w praktyce i czy warto inwestować w mieszkania bezczynszowe? Postaramy się rozwiać wątpliwości w naszym artykule.

Jakie koszty ponosimy w ramach czynszu?

Czynsz jest najczęściej miesięczną opłatą w wysokości od 200 do nawet 600 złotych, którą jesteśmy zobowiązani płacić spółdzielni, wspólnocie mieszkaniowej, bądź bezpośrednio administratorowi. W ramach tej opłaty pokrywamy najczęściej koszty:

– funduszu remontowego;

– utrzymania części wspólnych;

– wywozu śmieci;

-podlewanie trawników grabienie liści itp.

Wysokość czynszu uzależniona jest najczęściej od dwóch czynników – powierzchni lokalu oraz liczby osób, które w nim aktualnie zamieszkują. Dodatkowo należy uwzględnić wynagrodzenia administratora, czy też zarządcy nieruchomości. Wszystkie te koszty odpowiadają (lub przynajmniej powinny odpowiadać) poprawie wygody mieszkania, bezpieczeństwa i estetyki.

Mieszkanie bez czynszu –  czy to się opłaca?

Mieszkania bezczynszowe znajdują się najczęściej w starych kamienicach lub nowych blokach, bądź szeregowcach. W nowym budownictwie deweloperzy najczęściej organizują przestrzeń w taki sposób, by właściciele mieszkań istotnie mogli znacznie zaoszczędzić na opłatach wspólnych, np. poprzez przydzielenie im własnego ogródka. Mimo wszystko brak czynszu nie oznacza całkowitego zwolnienia z ponoszenia takich kosztów. Lokatorzy powinni bowiem uzgodnić ze sobą sposób i proporcje ponoszenia opłat wynikających z eksploatacji części wspólnych, czy wywozu śmieci. Kolejną kwestią są prace sezonowe, jak podlewanie trawników, grabienie liści, czy odśnieżanie. Oczywiście co jakiś czas trzeba też przeprowadzać mniejsze, bądź większe remonty, a do tego wszystkiego dochodzi jeszcze problem spójnej estetyki. Wszystko to oznacza, że kluczem do atrakcyjności tego typu mieszkań są zgodni sąsiedzi. Jeżeli są to osoby, które potrafią się ze sobą porozumieć i mają spójne poglądy – to bez większych problemów ograniczymy koszty wynikające z utrzymania części wspólnych oraz budynku nawet o ponad połowę.

Czy trudno jest znaleźć mieszkanie bezczynszowe?

Oferta nieruchomości na sprzedaż bez konieczności opłaty comiesięcznego czynszu stale się powiększa. Portale z ogłoszeniami nieruchomości za darmo prezentują coraz więcej takich ofert, głównie z uwagi na niższe koszty utrzymania tego typu lokali. Na co jednak zwracać uwagę przy poszukiwaniach? Przede wszystkim należy dokładnie przeczytać ogłoszenie sprzedaży nieruchomości –  tam powinny zostać zawarte najważniejsze informacje odnośnie tego, z jakiego roku pochodzi budynek, jakie mogą być miesięczne koszty utrzymania oraz jakie są sposoby ogrzewania itp. Kolejny etap to rozmowa z właścicielem a następnie próba samodzielnego wywiadu, w szczególności odnośnie tego, w jakim stanie jest budynek i czy będzie potrzebował w najbliższym czasie poważniejszych remontów. Odpowiednie rozeznanie w temacie pomoże nam uniknąć wielu problemów w przyszłości. W zdecydowanie łatwiejszej sytuacji są osoby poszukujące nowych mieszkań. Tam w perspektywie najbliższych kilku – a nawet kilkunastu lat najprawdopodobniej nie pojawią się większe koszty związane z remontem. Dodatkowo deweloperzy często pomagają zorganizować wspólnotę sąsiedzką, która pomaga w ustaleniu obowiązków odnoszących się do spraw bieżących.

Należy zaznaczyć, że mieszkania bezczynszowe są z pewnością bardzo interesującą opcją, pozwalającą na zaoszczędzenie nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Są one jednak przeznaczone dla osób, które nie boją się rozmawiać i umieją porozumieć się z sąsiadami w sprawach związanymi z ich wspólnym dobrem. Jeżeli jednak nie chcemy mieć problemów i nie lubimy się tym zajmować – lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na mieszkania z regularnym, miesięcznym czynszem.

Udostępnij na:

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_where() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_groupby() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_fields() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286