Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_where() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_groupby() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_fields() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Noweklucze.pl

W tym gąszczu znajdziesz swoje miejsce

ogólnopolski serwis nieruchomości - noweklucze - BLOG

Bez kategorii Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_where() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_groupby() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_fields() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Zakup mieszkania z rynku wtórnego – jak wybrać i od czego zacząć?


Sprecyzujmy wymagania

Niesłabnące zainteresowanie mieszkaniami z rynku wtórnego znajduje swoje wytłumaczenie w potencjalnie niższym ryzyku zakupu. W przeciwieństwie do tych od dewelopera, mieszkania z rynku wtórnego możemy odwiedzić, obejrzeć, poznać ich stan prawny lub ewentualnych przyszłych sąsiadów. Na co jednak zwracać uwagę, decydując się na kupno takiego mieszkania?

W pierwszej kolejności, wybiegając wiele lat w przyszłość, należy zadać sobie kilka podstawowych pytań. Czy lepiej czujemy się w centrum czy na przedmieściach? W dużym mieście czy małej urokliwej miejscowości? Nie pozostaje to bez znaczenia, zwłaszcza że prawdopodobnie nie będziemy tego zmieniać przez parę, a może nawet paręnaście kolejnych lat. Podejmując wybór związany z lokalizacją, musimy też uwzględnić nasze dzieci, rodziny, przyjaciół, a także odległość od pracy, przedszkoli, szkół i wszystkich tych miejsc, w których bywamy lub będziemy bywać regularnie.

Jeśli te wskazówki zawęziły nam już obszar poszukiwań, możemy skupić się na bardziej szczegółowych cechach okolicy, tj. komunikacja miejska, infrastruktura, parkingi, sklepy, punkty usługowe, place zabaw, parki i tereny zielone, a także tych, których zdecydowanie nie chcemy mieć w swoim sąsiedztwie, jak trasy szybkiego ruchu, zakłady przemysłowe, cmentarze czy stadiony piłkarskie. W tym momencie mamy już w myślach konkretną dzielnicę, jeśli nie osiedle. Wiemy, gdzie chcemy mieszkać. Pora zapytać – jak?

Na początek ustalmy, jaki metraż jest nam potrzebny (lub jaki będzie potrzebny, np. w przypadku powiększenia się rodziny), ile pomieszczeń potrzebujemy i czy mają one być niezależne czy przejściowe, jakie znaczenie ma dla nas piętro budynku. Warto też przemyśleć, czy będziemy korzystać z pomieszczeń dodatkowych, tj. balkony, piwnice, komórki lokatorskie, suszarnie i garaże, oraz czy preferujemy mieszkanie z większym czy mniejszym nasłonecznieniem (mieszkania z oknami na południe i zachód uważane są za „cieplejsze”).

Przy tak sprecyzowanych wymaganiach wybór najbardziej odpowiednich mieszkań jest dla nas zdecydowanie łatwiejszy. Przez oferty sprzedaży możemy przejść samodzielnie lub w towarzystwie wykwalifikowanego pośrednika od nieruchomości.

Oglądajmy, sprawdzajmy, pytajmy

Pomimo napiętego trybu życia, pracy i obowiązków, warto wygospodarować trochę czasu, aby umówić się na oglądanie mieszkań na spokojnie i – co najważniejsze – w ciągu dnia. Wszelkie wady i nieprawidłowości, jakie kryją w sobie okolica, budynek i mieszkanie, łatwiej będzie dostrzec, kiedy jest jeszcze widno. Nie bójmy się zadawania pytań i pamiętajmy, że kupno mieszkania to jeden z najważniejszych wyborów w naszym życiu. Zawsze dobrze wiedzieć, jaki jest powód opuszczania mieszkania przez jego dotychczasowych lokatorów, jakich remontów i zmian zdążyli dokonać albo czy okolica i sąsiedztwo są bezpieczne. Pamiętajmy też o tym, żeby sprawdzić, jaki jest stan instalacji elektrycznej, kanalizacji, elementów stałych mieszkania (stolarki okienno-drzwiowej, podłóg), a także przeanalizujmy, czy cena ofertowa mieszkania jest adekwatna do standardu, jaki widzimy. Należy mieć na uwadze, że koszt, jaki obecny właściciel podał w ofercie, niemal nigdy nie jest tożsamy z ostatecznym, a – co za tym idzie – w drodze przemyślanych i rozważnych negocjacji jesteśmy w stanie uszczuplić tę kwotę i zaoszczędzić gotówkę, która z pewnością przyda nam się w następnych etapach zakupu.

Mówiąc o finansach, zapytajmy też lokatorów o średnioroczne koszty utrzymania mieszkania. Wysokość czynszu potrafi być bardzo zróżnicowana, a wydatki na ogrzewanie i energię również będą zależne od zastosowanych w mieszkaniu rozwiązań. W dłuższej perspektywie będzie to się przekładało na komfort i wygodę naszego życia.

Udostępnij na:

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_where() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_groupby() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_fields() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286