Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_where() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_groupby() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_fields() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Noweklucze.pl

W tym gąszczu znajdziesz swoje miejsce

ogólnopolski serwis nieruchomości - noweklucze - BLOG

Warto przeczytać Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_where() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_groupby() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_fields() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Czy piętro nadal ma wpływ na cenę mieszkania? Ciekawostki ze świata nieruchomości.

Choć minęło już ponad 50 lat odkąd wzniesiono w Polsce pierwsze wielopiętrowe bloki mieszkalne, a infrastruktura techniczna znacznie się rozwinęła, w dzisiejszych czasach wysokość piętra, na którym znajduje się mieszkanie, nadal ma ogromne znaczenie przy wycenie nieruchomości.

Mieszkania znajdujące się na wyższych piętrach z reguły są tańsze od tych mieszczących się niżej. Wystarczy spojrzeć na dwie zbliżone do siebie oferty mieszkań wystawionych na sprzedaż na darmowym serwisie z ogłoszeniami nieruchomości NoweKlucze.pl.

Mieszkanie o pow. około 60m2 znajdujące się na 1 piętrze 8-piętrowego bloku z 1974 roku jest warte około 10,5 tys. zł/m2, podczas gdy mieszkanie o tej samej powierzchni, ale mieszczące się na 9 piętrze 10-piętrowego bloku z 1977 roku jest warte już tylko 6,5 tys. zł/m2! To niemal o połowę mniej!

Dlaczego tak jest? Dziś odpowiemy na to pytanie 🙂

Zależność ceny nieruchomości od piętra dotyczy zwłaszcza bloków bez windy. Mieszkania na niższych piętrach są w takich budynkach o wiele droższe, bo mało kto decyduje się na codzienne targanie po schodach ciężkich zakupów, roweru, mebli czy wózka z dzieckiem. W blokach bez windy zakup droższego mieszkania na parterze często jest jedynym rozwiązaniem dla osób starszych, niepełnosprawnych czy rodzin z małymi dziećmi.

Co ciekawe, nawet jeśli blok wyposażony jest w windę, mieszkania na wyższych kondygnacjach i tak są tańsze. Wynika to choćby z braku (zwłaszcza w starszych blokach) odpowiedniej izolacji między dachem budynku a sufitem mieszkania, przez co tego rodzaju lokale narażone są zimą na nadmierne wychłodzenie, a latem na przegrzanie. Znacząco wpływa to na komfort życia mieszkańców najwyższych pięter bloku.

Mimo, że w większości wysokich bloków (zwłaszcza tych z „wielkiej płyty”) zamontowane są windy, to bądźmy szczerzy – te urządzenia mają już swoje lata. Tak jak i bloki. Średnio kilka razy w miesiącu windy w „wielkich płytach” odmawiają posłuszeństwa, co również jest bardzo uciążliwe dla mieszkańców wyższych kondygnacji.

Nic więc dziwnego, że zarówno w niższych blokach – ale pozbawionych windy, jak i tych w starszych „wielkich płytach” z windą, mieszkania sprzedawane są w cenie malejącej wraz z rosnącą kondygnacją. Na polskim rynku nieruchomości wciąż i niezmiennie utrzymuje się tendencja, że mieszkania parterowe sprzedawane są jako pierwsze i w dodatku w wyższej cenie niż te położone na wyższych piętrach budynku.

 

 

Udostępnij na:

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_where() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_groupby() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_fields() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286