Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_where() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_groupby() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_fields() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Noweklucze.pl

W tym gąszczu znajdziesz swoje miejsce

ogólnopolski serwis nieruchomości - noweklucze - BLOG

Warto przeczytać Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_where() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_groupby() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_fields() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Wynajem miejsc noclegowych dla turystów – 5 cennych wskazówek.

W okresie wakacyjnym wielu właścicieli nieruchomości decyduje się na wynajem pokoi czy całego mieszkania dla turystów. W miejscach atrakcyjnych pod względem turystycznym taki biznes może być niezłym sposobem na podreperowanie domowego budżetu. Tym samym turyści chętnie korzystają z wynajmu prywatnych kwater, bo zwykle jest to tańsze i bardziej opłacalne niż w przypadku wynajmu pokoju hotelowego. Coraz popularniejszy staje się także wynajem całego mieszkania, ponieważ dla kilkuosobowej grupy turystów bądź rodziny z dziećmi będzie to korzystniejsze pod względem ceny niż wynajmowanie pokoi hotelowych i w dodatku mają do dyspozycji odrębny, w pełni samodzielny i wyposażony lokal.

Niestety, wraz z wzrostem popularności wynajmu turystycznego rośnie też ryzyko natknięcia się na nieuczciwych turystów i przykre niespodzianki. Na co warto więc szczególnie uważać, jeżeli chcesz świadczyć usługi wynajmu miejsc noclegowych dla turystów?

Oto 5 cennych wskazówek:

1. Umowa. Koniecznie spisz umowę z najemcą, nawet jeśli wynajmuje Twoją nieruchomość na 2-3 doby! Poproś turystę o dowód osobisty, spisz jego dokładne dane, w umowie zawrzyj warunki wynajmu i precyzyjne koszty. Zabezpieczy Cię to przed nieuczciwymi turystami i zapobiegnie nieporozumieniom, które mogą pojawić się pod koniec pobytu, podczas opłacania najmu.

2. Zabezpieczenie przed wyrządzonymi szkodami. Podczas podpisywania umowy najmu krótkoterminowego, warto pobrać od turysty kaucję, która później pokryje ewentualne szkody, o ile takie się pojawią. Bezpiecznie jest także określić na umowie przybliżone wartości elementów wyposażenia mieszkania. Zapobiegnie to pojawieniu się nieporozumień, podczas gdy któryś z przedmiotów ulegnie zniszczeniu i turysta będzie musiał za niego zapłacić. 

3. Pamiętaj o opodatkowaniu najmu!  Mimo, że nie prowadzisz działalności gospodarczej, nie zapominaj, że każdy najem prywatny należy obowiązkowo zgłosić do Urzędu Skarbowego jako odrębne źródło przychodów. Bądź więc przygotowany na konieczność opłacenia podatku dochodowego i podatku od nieruchomości. 

4. Wymogi lokalu przeznaczonego do najmu. Dokładnie, wynajmowany przez Ciebie pokój czy mieszkanie musi spełnić ścisłe wymogi sanitarne i przeciwpożarowe, a także wymagania co do minimalnego wyposażenia lokalu.  

5. Ubezpiecz lokal. Jeżeli decydujesz się na wakacyjny wynajem mieszkania czy pokoju, warto zabezpieczyć się przed roztargnionymi turystami i skorzystać z podstawowego ubezpieczenia lokalu przez pożarem, zalaniem, kradzieżą czy dewastacją. 

Polskie przepisy najmu miejsc noclegowych dla turystów nie są jeszcze tak restrykcyjne, jak ma to miejsce w przypadku innych krajów Europy. Dla przykładu, w Niemczech obowiązuje zakaz najmu krótkoterminowego mieszkań, można jedynie wynająć pokój, ale właściciel mieszkania musi w tym czasie w owym mieszkaniu przebywać. We Francji zaś wynajmować lokale turystom można tylko przez 120 dni w roku. Jeżeli więc posiadasz drugie mieszkanie i z niego nie korzystasz, bądź wolny pokój, rozważ wynajem turystyczny i odłóż na własne wakacje! 

Agnieszka Ostrowska

Udostępnij na:

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_where() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_groupby() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_fields() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286