Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_where() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_groupby() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_fields() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Noweklucze.pl

W tym gąszczu znajdziesz swoje miejsce

ogólnopolski serwis nieruchomości - noweklucze - BLOG

Warto przeczytać Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_where() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_groupby() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_fields() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Jak znaleźć wymarzoną działkę pod budowę domu?

Na wymarzoną działkę pod budowę domu często poluje się nawet kilka lat. Z reguły każdy ma swój własny obraz idealnej działki: małej czy dużej, wąskiej czy szerokiej, z drzewami czy bez, blisko miasta czy na odludziu, przy sąsiadach czy z dala od nich, z dojazdem asfaltowym czy z dala od asfaltu itd… Dla każdego ważne jest co innego.

Jest jednak kilka rzeczy, na które każdy musi zwrócić szczególną uwagę, szukając wymarzonej działki pod budowę domu.

1. Dobra cena. 

Cena działki przede wszystkim zależy od rejonu Polski, w którym chcemy zamieszkać. Przeglądając ogólnopolskie serwisy z ogłoszeniami nieruchomości można zauważyć, że działki w najatrakcyjniejszych cenach znajdują się na wschodzie Polski i na terenie województwa lubuskiego. Najdroższe działki znajdziemy w województwach, których stolicami są największe polskie miasta (mazowieckie, dolnośląskie, małopolskie, wielkopolskie, pomorskie). 

Tym samym najdroższe działki są w okolicach właśnie tych dużych miast (Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia). Cena działek spada o ponad połowę w okolicach mniejszych miejscowości (poniżej 100 tys. mieszkańców). 

Na cenę ziemi ogromny wpływ ma także dostęp do infrastruktury (utwardzonych dróg, prądu, gazu, kanalizacji, wody), komunikacji (pociąg, autobus), oświaty, sklepów i usług. 

Przy cenie działki istotny jest również jej stopień zagospodarowania, przede wszystkim uzbrojenie (wyposażenie w podstawowe instalacje: wodną, gazową, elektryczną, kanalizację) oraz atrakcyjność najbliższej okolicy. 

Jest jeszcze jedna ważna zasada, jeśli chodzi o cenę działki. Gdy jako pierwsi zbudujemy się w miejscu, gdzie nie ma jeszcze żadnych domów, na pewno kupimy działkę znacznie taniej niż ci, którzy będą budować się w tej okolicy jako ostatni. Pamiętajmy jednak, że atrakcyjny, zalesiony pejzaż w okolicach Twojej wymarzonej działki za kilka lat może się zmienić w ściany domów Twoich sąsiadów. 

2. Rozmiar i kształt działki.

Z reguły zawsze lepiej jest kupić większą działkę, niż mniejszą. Przyjęło się, że najbezpieczniej szukać działki o szerokości co najmniej 20 m, w kształcie kwadratu. Mniejsze i w dodatku mocno prostokątne działki bardzo trudno zabudować. 

3. Ukształtowanie terenu.

Staraj się unikać zbyt dużych wzniesień, a zwłaszcza skarp. Wybudowanie się w takich miejscach zawsze niesie ryzyko, że Twój dom z biegiem lat zacznie się osuwać, a w dodatku będzie narażony na zniszczenia w przypadku pojawienia się silnego wiatru (np. podczas burzy). Z drugiej strony działki u podnóża wzniesień czy w okolicach rzeki bądź jeziora często narażone są na zalewanie, zwłaszcza po obfitych opadach. Najlepiej zlecić geologowi wykonanie badania gruntu, aby upewnić się, czy działka, na której chcemy postawić dom, nie jest terenem podmokłym. 

Pamiętaj także, że jeśli kupisz działkę wśród pól rolniczych, musisz liczyć się z hałaśliwymi pracami ciągników, zwłaszcza podczas żniw.  

4. Ogrodzenie.

Idealnie byłoby kupić działkę od razu ogrodzoną, choć rzadko kiedy jest to możliwe. Warto rozglądać się za działkami już wcześniej przygotowanymi pod budowę domu, które prócz ogrodzenia są także obsadzone wyrośniętymi już drzewkami, zapewniającymi prywatność. 

5. Droga dojazdowa.

Polskie przepisy narzucają na właściciela działki konieczność wytyczenia drogi dojazdowej bezpośrednio połączonej z drogą publiczną. Niekiedy może się zdarzyć, że do danej działki nie będzie możliwości wytyczenia drogi dojazdowej, bo musiałaby biec przez posesję sąsiada lub nieprzejezdny teren. Najlepiej więc od razu szukać działki z dostępem do drogi dojazdowej. 

6. Media.

Z reguły najlepiej i najbardziej opłacalnie jest szukać takiej działki, która ma dostęp przynajmniej do wodociągu i energii elektrycznej. 

7. Najbliższe sąsiedztwo.

Sprawdź, czy Twoja wymarzona działka nie jest położona w okolicy zakładów, fabryk czy warsztatów, które mogą emitować hałas, zanieczyszczenia bądź nieprzyjemne zapachy. 

8. Dokumenty. 

Zanim zdecydujesz się na zakup danej działki, koniecznie sprawdź jej stan prawny! 

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego – to nadrzędny dokument, w którym można znaleźć informacje, czy na danej działce w ogóle można się budować.

Księga Wieczysta – jest podstawą do weryfikacji aktualnego stanu prawnego działki. 


Kiedy najlepiej rozglądać się za wymarzoną działką?

Szukanie działki w każdej porze roku ma swoje wady i zalety. Wiosną i jesienią na pewno poznamy podmokłość danego terenu, na zimę – stan dróg dojazdowych. W lecie zaś jesteśmy w stanie idealnie ocenić zacienienie działki. Jedno jest pewne – najlepiej pojechać na działkę w różnych porach dnia, niezależnie od pory roku. Tylko w taki sposób będziemy w stanie dowiedzieć się o działce najwięcej. 

Pamiętaj!

Podczas szukania wymarzonej działki najważniejsza jest wytrwałość! Trzeba szukać do oporu. Na bieżąco przeglądać darmowy serwis z ogłoszeniami nieruchomości, gdzie często okazja pojawia się nagle i niestety równie szybko znika. Pamiętaj także, że zwykle tylko połowa działek umieszczana jest w sieci. Warto więc samemu pojeździć, porozglądać się po okolicy i znaleźć ukrytą gdzieś tabliczkę z numerem telefonu. Powodzenia! 

Agnieszka Ostrowska

Udostępnij na:

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_where() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_groupby() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_fields() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286