Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_where() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_groupby() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_fields() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Noweklucze.pl

W tym gąszczu znajdziesz swoje miejsce

ogólnopolski serwis nieruchomości - noweklucze - BLOG

Warto przeczytać Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_where() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_groupby() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_fields() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Kiedyś w wielkiej płycie to było życie… Czy czasy świetności bloków z wielkiej płyty na dobre minęły?

W czasach PRL-u, zwłaszcza na początku lat 70-tych ubiegłego wieku, w Polsce na masową skalę zaczęto budować bloki mieszkalne z tzw. wielkiej płyty. Wznoszenie budynków z gotowych elementów betonowych przebiegało w bardzo szybkim tempie, przez co jakość wykonawstwa dawała wiele do myślenia. Miejsca łączenia płyt były słabo uszczelnione, a ściany nie zapewniały odpowiedniej izolacyjności termicznej. Do prac wykończeniowych stosowano tanie materiały. Mimo to w blokach z wielkiej płyty zamieszkały miliony Polaków. Tak zostało do dziś – kilkanaście milionów Polaków mieszka w blokach z betonowych płyt na dużych osiedlach mieszkaniowych. 

W XXI wieku zaczęto na dużą skalę docieplać bloki z wielkiej płyty. Boom remontowy popularnych blokowisk nadal trwa w wielu polskich miastach. Wraz z docieplaniem elewacji, budynki zostają pokryte nowym tynkiem i kolorem. Przestają już straszyć zimnem i szarością. Kolorowe osiedla z  dobudowanymi do nich nowoczesnymi placami zabaw cieszą się dziś dużą popularnością i przyciągają wielu nowych lokatorów. 

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Open Finance w ciągu ostatnich kilku lat mieszkania w blokach z tzw. wielkiej płyty nie straciły zbyt wiele na wartości, a wręcz przeciwnie, potrafią utrzymać swoją wartość lepiej niż mieszkania w nowym budownictwie. Jak to możliwe?

Budowane obecnie nowoczesne, niskie bloki często powstają w ferworze walki developera z goniącym czasem realizacji i kończącymi się środkami finansowymi. W efekcie, już po pierwszych latach od wprowadzenia w mieszkaniach zaczynają wyskakiwać nieprzewidziane mankamenty. 

W przeciwieństwie do nowoczesnych osiedli, osiedla bloków z wielkiej płyty są zlokalizowane w centrach miasta lub na obszarach z dobrą komunikacją miejską. Mają też lepiej rozwiniętą infrastrukturę handlową i społeczną (dostęp do szkół, przedszkoli, sklepów, usług). Tymczasem, na nowo powstałych osiedlach często musi minąć sporo czasu, nim pojawi się pierwszy sklep, zaś lokalizacja nowoczesnego osiedla potrafi nieźle utrudnić życie. 

PoPRLowskie osiedla są także bardziej przestrzenne niż te nowoczesne. Odstępy między blokami z wielkiej płyty są  zwykle na tyle duże, że umożliwiają dobre zagospodarowanie zielenią. Nierzadko pomiędzy blokami tworzone są także nowoczesne tereny rekreacyjne dla mieszkańców. 

Ponadto standard bloków z wielkiej płyty systematycznie się poprawia. Spółdzielnie mieszkaniowe inwestują zarówno w poprawę stanu technicznego budynków, jak i polepszenie jakości życia mieszkańców na osiedlach. 

Wszystko wskazuje więc na to, że zakup mieszkania w bloku z wielkiej płyty może się okazać niezłym biznesem. 

Pozostaje tylko pytanie, jak długo postoją jeszcze te poPRLowskie budynki?

Pierwotnie ich żywotność szacowano na około 60 lat (a najstarsze bloki w Polsce już zbliżają się do tego wieku!). Tylko regularne badania stanu technicznego i remonty bloków z wielkiej płyty są w stanie przedłużyć ten okres. 

Kto wie, być może te słynne betonowe blokowiska przeżyją niejedno nowoczesne osiedle? 

Agnieszka Ostrowska

Udostępnij na:

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_where() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_groupby() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_fields() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286