Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_where() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_groupby() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_fields() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Noweklucze.pl

W tym gąszczu znajdziesz swoje miejsce

ogólnopolski serwis nieruchomości - noweklucze - BLOG

Warto przeczytać Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_where() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_groupby() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_fields() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Najstarsze domy w Polsce, czyli ciekawostki ze świata nieruchomości.

Jeden z najstarszych domów w Polsce.

1. Nowa Kościelnica. Wieś położona w województwie pomorskim, nieopodal Wisły. To tutaj znajduje się dom uznawany za jeden z najstarszych w Polsce. Prawdopodobnie pochodzi z XVIII wieku. Nie jest to jedyny stary dom w Nowej Kościelnicy. Ta urokliwa wieś słynie z zespołu XVIII i XIX -wiecznych zabytkowych, drewnianych domów.

Łódź, jeden z pierwszych murowanych domów w Polsce. Źródło: www.lodz.fotopolska.eu

2. Łódź. Przy ulicy Piotrkowskiej podziwiać można jeden z pierwszych i tym samym najstarszych murowanych domów w Polsce. Zbudowany około 1830 r. 

Najstarszy w Polsce dom przysłupowy we wsi Giebułtów. Źródło: Wikipedia.

3. Giebułtów. Historyczna wieś położona w województwie dolnośląskim. Znajduje się tam najstarszy w Polsce dom przysłupowy (możliwe, że pochodzi z drugiej połowy XV wieku!). 

Chałupa kmieca w Markowej. Źródło: Wikipedia.

4. Markowa.  Wieś w województwie podkarpackim, blisko Łańcuta. Na terenie zorganizowanego przez mieszkańców wsi skansenu znajduje się wiele starych drewnianych chat pochodzących z XIX i XX w.  Można tu podziwiać jedną z najstarszych z nich, zabytkową chałupę konstrukcji przysłupowej wybudowaną w 1874 r. 

Kaleńska. Jeden z najstarszych domów w Warszawie. Zdjęcie pochodzi z portalu warszawa.naszemiasto.pl

5. Warszawa. Przy ulicy Kaleńskiej stoi jeden z najstarszych domów w okolicy. Zbudowany z czerwonej cegły rozbiórkowej pochodzącej z pobliskiego Fortu Grochów. 

Kraków. Najstarszy budynek mieszkalny w mieście. Źródło: portal strażnicyczasu.pl

6. Kraków. Przy ul. św. Krzyża można podziwiać najstarszy budynek mieszkalny Krakowa.  Ten kamienno-ceglany budynek przypomina mury obronne Starego Miasta. 

Dom Romański we Wrocławiu. Źródło: Wikipedia.

7. Wrocław. Domek Romański nazywany też Domem Panien Trzebnickich. Dawna siedziba zakonu Cysterek z Trzebnicy. Położony jest przy placu Nankiera. Zbudowany w stylu romańskim jeszcze w XIII wieku! 

Chwaliszów. Najstarszy dom Dolnego Śląska. Zdjęcie pochodzi z portalu dolny-slask.org.pl

8. Chwaliszów. Wieś w województwie dolnośląskim. To tutaj znajduje się najstarszy dom na Dolnym Śląsku. Jest to dom przysłupowy przy ul. Głównej pochodzący z XVI wieku. 

Agnieszka Ostrowska

Udostępnij na:

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_where() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_groupby() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_fields() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286