Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_where() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_groupby() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_fields() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Noweklucze.pl

W tym gąszczu znajdziesz swoje miejsce

ogólnopolski serwis nieruchomości - noweklucze - BLOG

Warto przeczytać Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_where() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_groupby() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_fields() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Jak kupić stary dom i nie dać zrobić się w balona? Przeczytaj, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Marzysz o własnym domu z kominkiem i drewnianą werandą, ale już sama myśl o ciągnącej się miesiącami budowie i związanymi z nią kolejnymi nieprzewidzianymi wydatkami przyprawia Cię o mdłości? Jest na to jedna sprawdzona rada. Zacznij rozglądać się za gotowym domem na sprzedaż. 

Wiele osób poluje na starsze, ale tańsze domy, które pojawiają się w atrakcyjnych cenach na serwisach z darmowymi ogłoszeniami nieruchomości.  Często można natrafić na naprawdę dobrą ofertę. Wystarczy odrobina szczęścia, refleksu i umiejętność podejmowania szybkich decyzji. Ale nawet gdy znajdziemy ofertę naszych marzeń, a dom uśmiecha się do nas już z ogłoszenia, nigdy nie należy działać pod wpływem impulsu. 

Aby bezpiecznie kupić dom na rynku wtórnym, trzeba pamiętać o kilku kluczowych sprawach. 

1. Dokumenty.

Przede wszystkim należy dokładnie przeanalizować wszystkie informacje na temat stanu prawnego zarówno działki, jak i domu. Osoba sprzedająca dom powinna udostępnić nam wgląd do księgi wieczystej nieruchomości (poprzez podanie numeru księgi), w której znajdziemy dane dotyczące aktualnego i przeszłego stanu technicznego domu. Warto również odebrać w wydziale geodezji miasta, gminy bądź starostwa wypis z rejestru gruntów. Aby poznać najbliższe otoczenie nieruchomości, najlepiej sięgnąć po miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Pozostałymi istotnymi dokumentami, które należy przejrzeć kupując dom z rynku wtórnego, są: projekt budowlany, dziennik budowy, decyzja o pozwoleniu na budowę, zgłoszenie zakończenia budowy, aktualny protokół kominiarski i protokoły badań sprawności instalacji gazowej i elektrycznej, umowy z dostawcami mediów. Pamiętaj jednak, że im starszy kupujesz dom, tym trudniej będzie Ci zdobyć komplet dotyczących go dokumentów.

2. Ogólny stan budynku.

Z reguły już na pierwszy rzut oka można wstępnie ocenić, w jakim stanie znajduje się dom. Zawsze jednak dla pewności powinniśmy skorzystać z pomocy profesjonalnego inżyniera budowlanego, który dokładnie oceni stan budynku, a przy pomocy specjalistycznego sprzętu, prawidłowo zinterpretuje pojawiające się na ścianach czy sufitach zawilgocenia bądź rysy. Inżynier poinformuje Cię także, z jakimi problemami (elementami domu) być może będziesz borykał się w przyszłości. 

3. Działka.

Zastanów się, czy działka w obecnym kształcie odpowiada Twoim potrzebom. Zwróć uwagę na jej najbliższe otoczenie. Dowiedz się, czy działka nie jest okresowo zalewana, a w przypadku sporych pochyleń terenu, czy nie osuwa się wraz z budynkiem. Oceń stan drzew rosnących na działce i upewnij się, że w przyszłości nie będzie problemu z ich wycięciem. 

4. Wnętrze domu.

Kupując dom na rynku wtórnym należy sobie uświadomić, że nie będziemy mieć większego wpływu na układ, wielkość i wysokość pomieszczeń. Jeżeli jednak już na początku planujemy dokonać pewnych zmian architektonicznych, warto podjąć współpracę z architektem. Tylko profesjonalista pomoże nam ocenić ewentualne możliwości przebudowy wnętrz.

5. Koszty utrzymania.

Zanim dokonamy zakupu starszego domu, warto dowiedzieć się, ile wynoszą jego średnie koszty utrzymania. Poproś sprzedającego nieruchomość, aby udostępnił Ci bieżące rachunki za prąd, wodę, ogrzewanie, wywóz śmieci czy ewentualnie opróżnienie szamba. Dowiedz się, ile wynosi podatek od nieruchomości. 

6. Stosunki z sąsiadami.

Może na tę chwilę wydaje Ci się to najmniej ważne, ale uwierz mi, naprawdę warto poznać najbliższe otoczenie swojego przyszłego miejsca zamieszkania. Nie krępuj się wypytać sąsiadów o stosunki z dotychczasowym właścicielem domu. Jeżeli o to nie zadbasz, bądź przygotowany, że wraz z domem przejmiesz także zadawnione spory sąsiedzkie i inne problemy,  z którymi mógł borykać się poprzedni właściciel domu. 

Pamiętaj! Nawet gdy na pierwszy rzut oka dom wygląda fatalnie, nie oznacza to, że należy od razu go odrzucić. Często zdarza się, że z pozoru brzydki i zaniedbany dom ma atrakcyjne położenie, idealny stan techniczny i świetnie zagospodarowaną działkę, a w dodatku jego cena jest wyjątkowo niska!

Najlepiej i najbezpieczniej jest od razu skorzystać z pomocy osób zawodowo zajmujących się oceną stanu technicznego nieruchomości. Tylko profesjonaliści dadzą nam pewną odpowiedź, czy dany dom nadaje się do zamieszkania, rozbudowy bądź przebudowy, czy lepiej nie zawracać sobie nim głowy i poszukać innego na serwisie z darmowymi ogłoszeniami nieruchomości.

Agnieszka Ostrowska

Udostępnij na:

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_where() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_groupby() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_fields() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query() expected to be a reference, value given in /usr/home/wiolettawolska12/domains/blog.noweklucze.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286